Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 
English





X Poznański Festiwal
Nauki i Sztuki
w
Muzeum Archeologicznym
w Poznaniu

10-12 październik 2007 r.




Jak, co roku Muzeum Archeologiczne w Poznaniu bierze udział w X Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki. Z tej okazji zapraszamy wszystkich na wystawę w Ośrodku Nauki PAN przy ul. Wieniawskiego 117/19 w Poznaniu oraz wykłady popularno-naukowe związane z badaniami archeologicznymi prowadzonymi w Sudanie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

WYSTAWA " Od Kadero do 4-tej katarakty"
Ośrodek Nauki PAN przy ul. Wieniawskiego 117/19 w Poznaniu
10-11 października 2007 r. godz. 10.00-16.00

Czterdzieści lat temu po raz pierwszy w Sudanie pojawił się prof. Lech Krzyżaniak, aby wziąć udział w badaniach wykopaliskowych wykopaliskowych Starej Dongoli - stolicy chrześcijańskiego państwa Makurii. Pięć lat później, w 1972 roku rozpoczął on samodzielne badania wykopaliskowe na neolitycznym stanowisku w Kadero, zapoczątkowując formalną współpracę między Muzeum Archeologicznym w Poznaniu a Sudanską Służbą Starożytności. Od tego czasu zabytki pozyskane w trakcie wykopalisk trafiały do Poznania a poznańskie Muzeum rozpoczęło budowę największej w Polsce i jednej z największych w Europie kolekcji zabytków archeologicznych z Sudanu. Kolejne wyprawy jakie poprowadził prof. Krzyżaniak to rekonesans archeologiczny nad Nilem Błękitnym oraz pierwsza wyprawa na 4-tą kataraktę Nilu. Poznańscy archeologowie aktywnie uczestniczyli również w międzynarodowych ekspedycjach Basenie Letti, Nagaa, Meroe, Kasura. Muzeum Archeologiczne jest partnerem Polskiej Połaczonej Ekspedycji do Doliny Nilu Środkowego. Za zasługi dla ratowania najstarszego dziedzictwa kulturowego Sudanu prof. Krzyżaniak został odznaczony Orderem Dwóch Nilów.

Wystawa będzie prezentowała sudańskie stanowiska, na których pracują poznańscy archeolodzy.

CZWARTEK, 11 października 2007 r.

godz. 12.00
dr Marek Chłodnicki - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Poznańscy archeologowie w Sudanie
Prezentacja multimedialna będzie dotyczyć badań wykopaliskowych prowadzonych w Sudanie przez poznańskich archeologów. Poznaniacy pojawili się pierwszy raz w Sudanie 40 lat temu, a pierwsze wykopaliska rozpoczęto w 1972 roku - 35 lat temu. Od tego czasu współpraca poznańskich naukowców z Sudańską Służbą Starożytności trwa nieprzerwalnie. Poznaniacy biorą udział w licznych misjach, ratując bogate dziedzictwo Sudanu.

Godz. 13.00
mgr Ewa Kuciewicz - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Prahistoryczne galerie obrazów
Człowiek tworzył sztukę od zarania dziejów - jednym z jej najwcześniejszych przejawów jest sztuka naskalna. Istnieje niemal na całym świecie, także w Sudanie. Jej badaniami zajmuje się między innymi Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Najciekawsze zagadnienia zostaną przedstawione na prezentacji multimedialnej.

Godz. 13.30
mgr Piotr Osypński - Fundacja PATRIMONIUM
SKARBY POST-MEROICKICH KURHANÓW. Badania cmentarzyska Es-Sadda na IV katarakcie.
Okres post-merocki to jedna z najmniej poznanych epok w dziejach Sudanu. Znane są tylko rozległe cmentarzyska kurhanowe, kryjące często skarby, w jakie wyposażano zmarłych. Nie wiemy skąd przyszli i jak żyli ludzie pochowani na tych nekropolach. Możemy tylko czytać jak detektywi z pozostawionych w komorach grobowych śladów. Podczas badań poprzedzających budowę tamy na IV katarakcie odkryto ogromne cmentarzysko w miejscowości Es-Sadda datowane na IV-VI w.n.e. Badania pod kierownictwem Piotra Osypińskiego prowadzono na nim przez trzy sezony próbując odpowiedzieć na wiele nurtujących archeologów pytań. Tajemnice biednych i bogatych zmarłych, pradawnych plemion i rodzin, klątwa post-meroickiej księżniczki i towarzysze proroka Mahometa, wszystko to rezultaty badań w Es-Sadda zakończonych w tym roku.

PIĄTEK, 12 października 2007 r.

Godz. 12.00
mgr Marta Osypińska - Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Oddział w Poznaniu
KROWY NA PUSTYNI. Znaczenie badań archeozoologicznych w Sudanie.
Sudan jest ciągle zagadką w kwestii wspólnej historii ludzi i zwierząt. Im więcej odkrywamy tym bardziej ona zadziwia. Ciągle szukamy odpowiedzi na pytanie o udomowienie bydła w tym rejonie Afryki, o eksportowane z Sudanu do Egiptu żyrafy, słonie, strusie, lwy, małpy. O obecność zwierząt w grobowcach sudańskich władców i koczowników. Wiemy, że bydło z ogromnymi rogami miało szczególne znaczenie w pradziejach dla mieszkańców północnego Sudanu, podobnie jak dla współczesnych afrykańskich Masajów czy Dinka. Świadczą o tym pochówki z towarzyszeniem tysięcy rogów i pradawne ryty naskalne. Wiemy, że hodowane współcześnie w tym rejonie Afryki rasy zwierząt domowych są niemal identyczne z tymi, które można zobaczyć reliefach z czasów faraonów. Prezentacja multimedialna jest próbą przedstawienia najnowszych odkryć archeozoologicznych z Sudanu, które wpłynęły na poszerzenie wiedzy o zwierzętach w Afryce północno-wschodniej.

Godz. 13.00
Dr Dobiesława Bagińska - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Wczesnochrześcijańska ceramika z Kościoła Klasztornego w Starej Dongoli (Sudan)
Kościół Klasztorny w Starej Dongoli został odkryty już w 1989 roku w obrębie założenia klasztornego. Eksplorację zabudowań rozpoczęto w 2002 roku, dotychczas odsłonięto cały plan trójnawowego kościoła z zachowanym synthrononem w apsydzie.Na podstawie analizy ceramiki ustalono, że kościół był użytkowany od 7 w. do 13 w. Odkryto fragmenty malowideł ściennych, ceramiczne kraty okienne, kamienne detale architektoniczne oraz stelę biskupa Józefa datowaną na 668 rok. Pozyskano kilkaset fragmentów bogato dekorowanych naczyń ceramicznych, z których większość pochodzi z wczesnego okresu chrześcijańskiego w Nubii, możemy je datować od 7 w. do połowy 9 w.

Wszystko to będzie można zobaczyć na prezentacji w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.





strona główna      

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu