Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 
English



Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

oraz

VI Liceum ogólnokształcące
im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu

zapraszają na koncert

CELTYCKIE DUSZE 2009



Koncert Celtyckie Dusze to cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem wydarzenie wpisane od paru lat na stałe do grafiku poznańskich imprez z okazji Dnia Św. Patryka. Podczas koncertu scena otwarta jest dla osób zafascynowanych na co dzień kulturą celtycką i realizujących tę pasję poprzez muzykę, taniec, śpiew i sztuki plastyczne. Ponadto co roku swój mini recital prezentują specjalni goście, bardzo często z zagranicy. Koncert jest również okazją do uhonorowania laureatów konkursów związanych z tematyką irlandzką organizowanych przez Liceum Ogólnokształcące Nr VI w Poznaniu.
W tym roku po raz kolejny zabieramy Was w magiczną i pełną wrażeń podróż do Zielonej Krainy rytmu, dźwięków i poezji. Wspólnie wyruszymy na szlak tanecznym krokiem pod opieką doświadczonych, kompetentnych i życzliwych przewodników, wśród których będą: 

      Diarmuid Johnson (flet)
      Bruce Cardwell (śpiew, cytra, uilleann pipes)
      Przemysław Wawrzyniak (instrumenty perkusyjne)

      Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa
      Zespół Tańca Irlandzkiego przy VI LO w Poznaniu
      Zespół Tańca Irlandzkiego Celtica i jego grupy kursantów

Zapraszamy wszystkich wędrowców poszukujących przygód i inspiracji. Mapę szlaku odnajdziecie w swoich (celtyckich) duszach!

Koncert odbędzie się w Muzeum Archeologicznym 15 marca 2009 o godz. 17:00.



Dodatkowe informacje o wykonawcach:

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa
Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa powstała w lutym 1996 roku i od początku swojego istnienia stara się grać nowocześnie, czerpiąc inspirację z tradycyjnej muzyki europejskiej.  W ciągu dotychczasowej działalności muzycy uczestniczyli w wielu wyjątkowych wydarzeniach, między innymi:
- trzykrotnie na Przystanku Woodstock /w latach 1998, 2002, 2003/. Każdorazowo grając dla około 250 tysięcy słuchaczy.
- tworzyli oprawę muzyczną Nabożeństwa Genesis w 1999 roku na Polach Lednickich, podczas Apelu III Tysiąclecia - około 40 tysięcy uczestników.
- współtworzyli oprawę muzyczną widowiska plenerowego "Oblężenie Malborka" w latach 2005-8. Każdego roku występując dla około 40-65 tysięcy widzów.
- w lutym 2001 r. nagrali kasetę magnetofonową z tradycyjną muzyką irlandzką dla Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego, a w grudniu 2006 r. płytę CD z muzyką do programu "Edukacja przez ruch". W roku 2008 Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne umieściły trzy utwory z tej płyty obok muzyki Wojciecha Kilara.
Aktualnie orkiestra pracuje nad drugą płytą.
Symbolem orkiestry jest oznaczenie Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba - części Europejskiego Szlaku Kulturowego ustanowionego przez Radę Europy z inicjatywy Jana Pawła II.
Więcej informacji na stronie www.flazolety.pl

Diarmuid Johnson, Bruce Cardwell, Przemysław Wawrzyniak

Bruce Cardwell (Belfast) - śpiew, cytra, uilleann pipes
Gawędziarz, pieśniarz i dudziarz. Pochodzi z Irlandii, choć od wielu lat mieszka w Walii. Od ponad 20 lat podróżuje po świecie popularyzując tradycyjną muzykę irlandzką.  Regularnie grywa w Ty Siamas w Dolgellau.

Diarmuid Johnson (Galway) - flet
Pisarz, muzyk, tłumacz. Znawca języków celtyckich. Profesor UAM w Poznaniu. Urodził się w Walii, ale dorastał w Galway w Zachodniej Irlandii, gdzie od wczesnego wieku poznawał tradycyjną muzykę irlandzką. Pracował jako wykładowca w dziedzinie języków celtyckich w różnych krajach w Europie. Od 1996 roku pisze artykuły m.in. do Foinse, Cuisle oraz Transcript. Napisał 2 książki Sarah Arall oraz Fory Ddaw. Jest też poetą. Zbiór zatytułowany Suil Savoir został opublikowany w 2004 roku.
Przez ponad rok Bruce and Diarmuid podróżowali wspólnie po całej Walii biorąc udział w różnych koncertach.

Przemysław Wawrzyniak (Poznań) - instrumenty perkusyjne
Członek zespołu Caledonia.
 
Zespół Tańca Irlandzkiego z VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu
Zespół powstał w 2002 roku. Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci "Paderka". Występuje co roku na koncertach i warsztatach z okazji Dnia Świętego Patryka w Poznaniu. Występował też na koncertach, piknikach i festiwalach m.in. we Wrześni, Swarzędzu, Szamotułach, Obornikach i w Puszczykowie. Członkowie zespołu systematycznie uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez zawodowych tancerzy z Polski i Irlandii. Zespół tańczy taniec irlandzki softshoe - układy solowe i grupowe, w tym tańce ceili.

Zespół tańca irlandzkiego Celtica
Przygodę z tańcem irlandzkim zespół rozpoczął w 2005 roku i od tego czasu pozostaje pod wpływem magicznego uroku Zielonej Wyspy. Głównym celem zespołu jest przekazywanie innym ludziom pasji do muzyki i tańca irlandzkiego. W zespole tańczy obecnie 11 tancerek. Prezentują one zarówno tradycyjne jak i bardziej nowoczesne oblicze tańca irlandzkiego. W repertuarze posiadają pełne lekkości układy w miękkich butach (softshoe dance), a także energetyczny step irlandzki. Do tej pory zespół występował w Poznaniu w ramach Jarmarku Świętojańskiego, na deskach Sceny na Piętrze, w Starym Browarze, ale także podczas koncertu Celtyckie Lato Scena Otwarta w Krakowie, na Rynku w Zielonej Górze oraz w Głogowie u boku The Brian McCombe Band. Celtica współpracuje z zespołem muzyki celtyckiej JRM. Ponadto zespół czynnie zajmuje się organizacją imprez muzyczno-tanecznych związanych z kulturą celtycką oraz prowadzeniem regularnych kursów i warsztatów tańca irlandzkiego.
Więcej informacji o zespole na stronie www.celtica.art.pl








strona główna      

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu